V začetku letošnjega leta smo uspešno zagnali hlajenje ter ogrevanje nove poslovne stavbe MASS s klimatskimi ...
VečObveščamo vas, da bo pri nas na zalogi kmalu nova toplotna črpalka LG Monobloc SILENT. Dobavljiva bo samo v ...
VečLG Electronics je z ponosom predstavil svojo najnovejšo inovacijo na področju ogrevalnih rešitev – toplotno ...
VečV stanovanjih se večkrat srečujemo s problemom odvečne vlage. Še posebej po zamenjavi oken. Vlaga se nam nabira na okenskih površinah, v kotih se pojavlja plesen, zrak v stanovanju je zatohel in nekakovosten.
Z enakim problemom se je soočila tudi družina Novak. Stanovanje je bilo dokončano, na oknih se je pojavljala kondenzacijska vlaga, v kotih se je začela nabirati plesen. Ti pogoji vsekakor niso bili primerni za bivanje družine z malimi otroki zato je bilo potrebno ukrepanje.
Z izvedbo prisilnega prezračevanja lahko omenjene probleme odstranimo. Na tržišču obstaja kar nekaj izvedb prezračevalnih sistemov. Kot najbolj učinkovito se je do sedaj izkazalo prezračevanje s centralno prezračevalno napravo. To pomeni, da nam ena naprava zagotavlja potrebno količino zraka za celotno stanovanje. Pri centralnih prezračevalnih napravah dosegamo tudi najboljše izkoristke pri izmenjavi toplote. Povezavo med posameznimi prostori in napravo izvedemo s prezračevalnimi cevmi, zajem in izpust zraka iz naprave pa preko odprtin v fasadi ali strehi objekta.
Slika 1: Prezračevalni ventili za izpih in zajem zraka (ventil na desni sliki je nameščen v kuhinji saj ima lovilec maščob).
Pri samem načrtovanju izgradnje prezračevalnega sistema v dokončanem stanovanje družine Novak smo se soočili s problemom umestitve prezračevalnih cevi ter prezračevalnenaprave Dantherm z rekuperacijo, brez večjih posegov v prostor. Kot dobra rešitev seje izkazala namestitev naprave z inštalacijo nad stanovanje v neizkoriščen podstrešni prostor. Iz podstrešnega prostora smo lahko »dosegli« vse prostore stanovanja in namestili prezračevalne odprtine – ventile v vse prostore stanovanja.
S tem smo gradbeni poseg v dokončano stanovanje minimizirali in sicer samo z izdelavo odprtin za prezračevalne ventile. Vsi ostali inštalacijski razvodi pa potekajo po podstrešnem prostoru.
Podstrešni prostor družine Novak je neizoliran in neogrevanzato smo namestili prezračevalno napravo Dantherm, model HCH 5, ki je primerna za vgradnjo v neogrevane prostore. Pri namestitvi naprave v neogrevane prostore smo morali posebno pozornost nameniti dodatni izolaciji prezračevalnih cevi ter ostalih elementov.
S tem smo se izognili morebitnemu nastanku kondenzacijske vlage v prezračevalnih elementih ter povečali izkoristek rekuperacijske prezračevalne naprave Dantherm.
Slika 2: Izolirane dovodne cevi skupaj z umirjevalno komoro.
Po namestitvi razvodov prezračevalnega sistema Dantherm smo izvedli zagon naprave z nastavitvijo dovodnih in odvodnih količin zraka. Pretočne količine zraka smo nastavili tako, da se pri delovni stopnji hitrosti ventilatorja celoten zrak v stanovanju zamenja v roku dveh ur. Napravo smo nastavili na avtomatsko delovanje pri čemer spremlja vlažnost izhodnega zraka iz prostorov in na podlagi le-tega prilagaja hitrost prezračevanja.
Slika 3: Razvod izoliranih prezračevalnih cevi skupaj z prezračevalno napravo v ozadju.
Po zagonu prezračevalnega sistema Dantherm se je stanje v stanovanju hitro izboljšalo. Najbolj je bilo opazno, da se v mrzlih jutranjih dneh na oknih stanovanja ne zadržujejo več kapljice. Vlažnost v stanovanju se je znižala, prav tako se je občutno izboljšala kakovost zraka. Odpiranje oken ter brisanje kondenzne vlage ni bilo več potrebno.
Nazaj na seznam prispevkov